Име школе

mglisicМилован Глишић рођен је 22. јануара 1847. године у Грацу код Ваљева. Детињство је проживео на селу.Ту се сусрео са народном примитивношћу, сујеверјем и свим токовима народне традиције. Писао је приповетке и комедије.Он је реалиста, полази од живота,обрађује истините људске судбине и то слика народним језиком.Дела гради само на ономе што је чуо и  видео. Готово у свим приповеткама  Глишић  извргава порузи  или  се  подсмева изелицама. Он је јасно  повукао  границу између  сељака и гуликожа. Једна од његових  најпознатијих  приповедака  је  Глава шећера, али остале су и запамћене и приповетке  Прва бразда,Рога,Злослутни бој,Свирач, Шило и огњило, После двадесет година..

Фабулу својих дела најчешће гради на анегдотама и досеткама, са доста хумора. Језик његовох дела је разговорног типа, својствен поднебљу и пореклу. Често употребљава архаизме, турцизме и локализме. Његове приповетке су препуне фолкорног и фантастичног, у њима се јављају вампири, вештице и ветрењаци. Он је своје приче заснивао на истинитим догађајима или посматрајући људске судбине. Глшић  је стварао своја дела под утицајем Гогоља, народних умотворина и идеја Светозара Марковића.

Умро је 1908. године у Дубровнику.