Историјат школе

skolaПрема подацима др Марије Исаиловић у књизи ,,Основне школе у ваљевском крају од 1804. до 1918.'' за постојање каменичке школе наводи се 1824. годинa. Љубисав Андрић такође тврди  да је каменичка школа основана 1824. године. Редовна Каменичка школа је отворена 1829. године и од тада непрекидно ради. Прва школа у Доњој Каменици (каменичка школа) саграђена од коља и прућа, била је обложена блатом споља и унутра. На средини просторије налазио се плато са разгрнутим пепелом по коме се писало шиљком. Школа је временом премештена у приватне сеоске куће и тако је било све до завршетка Првог светског рата, када је саграђена зграда уДоњој Каменици. Како је ова зграда била исувише мала, на иницијативу мештана саграђена је нова школска зграда 1938. године. Била је то најлепша школска зграда на сеоском подручју у то доба. Немци су по свом доласку школску зграду запалили и том приликом изгорела је архива којом је школа располагала. Нова школска зграда сазидана је после рата на истом месту, где се и сада налази. Од школе одваја се једно одељење које прелази 1934. године уГорњу Каменицу. Ово одељење је смештено најпре у приватну кућу Миће Василића, а од 1936. године прешло је у Горњу Каменицу у зграду Среског начелства у Каменици, где се и сада налази. Од 1946. године отварају се одељења виших разреда. Каменичка основна школа је данашње име-Основна школа „Милован Глишић“Ваљевска Каменица  добила у фебруару 1961. године.Нова школска зграда у Каменици саграђена је и предата на употребу 1978. године.

Школи у Каменици припојено је 1963. године седам четворазредних школа из подручних села. То су школе: у Горњој Буковици која је почела са радом 1912. године; школа у Доњој Каменици, која је најстарија школа у крају и са редовним радом почела је 1927. године; школа на Кацапи (Миличиница), која је почела са радом 1952. године и у Миличиници која је поред школе у Доњој Каменици најстарија школа; затим школа у Оглађеновцу која је почела  са радом 1917. године; у Осладићу почела је са радом 1908. године и школа у Убићу (Миличиница) која је почела са радом 1945. године. Зграда бившег среског начелства у Горњој Каменици у којој је била школа од 1934. године обновљена је и осавремењена са кабинетском наставом, учионицом за информатику, салом за физичко и пуштена у рад 12. јула 2001. године.